Konka Radyofrekans Cerrahisi

Radyofrekans Nedir?

Burun eti denen konkaya bağlı burun tıkanıklıklarında ve yumuşa damak sarkmasına bağlı horlama tedavisinde artık radyofrekans dalgalarıyla yapılan ameliyatların tercih edilmektedir. Radyofrekans dalgaları ile küçük dil, yumuşak damak ve dil kökü müdahaleleri, bu alanda geliştirilmiş en yeni tekniklerden biridir.

Radyofrekans cerrahisinin uygulama alanı geleneksel yöntemlere göre oldukça sınırlıdır. Horlamaya sarkık ve ince yapılı yumuşak damağın neden olduğu durumlarda ve konkanın büyüyüp burun pasajını bloke ettiği durumlarda uygulanabilmektedir. Radyofrekans enerjisi ile hedef dokuda ısı oluşturarak hacim küçülmesi sağlanan cerrahi bir yöntemdir. Çok düşük düzeyde radyofrekans enerjisi kullanılır.

Uygulaması basit olan bu yöntemde, bazen 2. seans gerekmektedir. Radyofrekans işlemlerinin çoğu lokal anestezi altında ve yarı oturur pozisyonda yapılır. Uygulandığı bölgeye göre birkaç dakika içinde yapılabilir ve aynı saat içinde hasta evine gidebilir. Bu yöntem genel anestezi gerektirmez ve yumuşak damak fonksiyonlarında herhangi bir kayba yol açmaz. Ayrıca tedavi sonrasında herhangi bir boğaz ağrısı da görülmez. Uygulamadan sonra tedavi etkisinin ortaya çıkması için 4-6 hafta geçmesi gerekir.