Bişektomi

Hollywood Yanağı (Bişektomi) Nedir?

Son dönemlerde başta ünlüler olmak üzere, insanlar arasında son derece popüler hale gelen Hollywood Yanağı, yüz konturunun köşe ve yanak bölgesinde yer alan yağ yastıklarının fazla olduğu durumlarda gerçekleştirilen işlemdir. Bişektomi olarak da bilinen bu işlem, yağ dokusunun çıkarılmasıyla yüzün köşelerini daha da belirginleştiren ve ters üçgen görüntüsü oluşturan bir yüz estetiği uygulamasıdır. Bu uygulama, halk arasında yanak inceltme işlemi olarak bilinmekle beraber özellikle de ünlü insanların yaptırmaya başlamasıyla bugünkü popülerliğine kavuşmuştur.

Hollywood Yanağı Operasyonu Neden Yapılır?

Yanak inceltme ameliyatı olarak tanımlayabileceğimiz bişektomi operasyonu, hem kadınlara hem de erkeklere uygulanabilir.  Ancak yaş bakımından genellikle 25 yaş üstündeki kişilere yapılmaktadır. Zira bu yaş grubundaki bireylerin yüz hatları ve yanak şekli oturmuş olur. Bundan dolayı, bu yaştan sonra yüz hatlarında ve yanak şeklinde belirgin değişiklikler meydana gelmez. Hollywood yanağı ameliyatı öncesinde, yüz yapısıyla bağlantılı olarak bazı kişilerin her iki yanağında da fazla yağ birikimi bulunur. Yüz hatlarını gizleyen bu durumdan ötürü kişinin yanakları tombul görünür. Kiloluymuş hissiyatına sebebiyet veren bu durum, kişinin öz güvenini bir hayli zedeler.

Hollywood yanağı ya da bişektomi, bu durumdan muzdarip kişilere uygulanan operasyonlardan bir tanesidir. Yanak yağı aldırma operasyonunun ardından, kişinin yüzünde ters üçgen görünümünde keskin hatlar meydana gelir. Bilhassa kadınların bir hayli ilgi gösterdiği Hollywood yanağı, yüze daha estetik bir görünüm kazandırdığı için tercih edilmektedir.

Kimler Hollywood Yanağı Yaptırabilir?

Bişektomi operasyonu, normal kiloya sahip olduğu halde yüzü kilolu duran 18 yaşından büyük kadınlar ve erkeklere uygulanabilir. Ancak bu operasyon aşırı kilolu kişiler, ergenlik dönemindeki kişiler ve 45 yaşın üzerindeki bireyler için tavsiye edilmemektedir. Bişektomi ameliyatına uygunluğunuzu ölçmek için doktorunuz tarafından bazı sorular yöneltilebilir ve akabinde bazı testler yaptırmanız istenebilir.

Hollywood Yanağı Nasıl Yapılır?

Hollywood yanağı estetiği yapıldığında, yüzde herhangi bir operasyon izinin görülmesi söz konusu değildir. Ağzın içine girilen bu operasyonda, gerekli noktalara kesi atılarak yanağın her iki tarafında bulunan yağ yastıkları alınır. Bu sayede yüz, daha ince ve uzun bir görünüme kavuşur. Bişektomi operasyonu genel anestezi altında gerçekleştirilir.  Yaklaşık 45-50 süren bu operasyon sonucunda hastalar, ayakta tedavi görmeleri sebebiyle aynı güç içerisinde taburcu olabilmektedir.

Hollywood Yanağı Operasyonunun Avantajları Nelerdir?

Cerrahi bir müdahale olan Hollywood yanağı, estetik görünüm konusunda kişiye çok büyük avantaj sağlamaktadır. Bu operasyon sayesinde, fazla kilolu olmasa da yanağındaki yağ keselerinden dolayı daha kilolu görünen kişiler, çok daha estetik bir görünüme sahip olur. Ayrıca gıdı olarak bilinen çenenin alt kısmındaki yağ birikintisi de alınır; bu da yüz hatlarının daha belirgin hale gelmesini sağlar. Bişektomi operasyonu ile yüz, artık biraz daha uzun, köşeli ve estetik bir görünüme kavuşur. Böylece, daha genç görünmeniz de mümkündür.

Hollywood Yanağı (Bişektomi) ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bişektomi operasyonu öncesi nelere dikkat etmek gerekir?

Tıpkı bütün plastik ve estetik operasyonlarda olduğu gibi, Hollywood yanağı operasyonu öncesinde de alkol ve sigara kullanımının en az 1 hafta önceden kesilmesi önerilir. Bu koşul yerine getirildiği takdirde, iyileşme süreci de hızlanacaktır. Bunun haricinde, bişektomi operasyonu öncesi aspirin gibi kan sulandırma niteliğine sahip ilaçlardan uzak durulması tavsiye edilir. Son olarak, operasyon öncesinde düzenli kullandığınız ilaçlar varsa bu durumu muhakkak doktorunuza bildiriniz.

Hollywood yanağı estetik operasyonu sonrası yüz nasıl bir görünüme kavuşur?

Hollywood yanağı estetiği operasyonunun ardından, yüz oldukça estetik bir görünüme kavuşur. Her iki yanaktaki yağ keseleri alındığı için, eskiye oranla yüzde incelme görülür. Bununla birlikte, cilt gerilir ve cilt kırışıklıklarında azalma meydana gelir. Bişektomi operasyonunun ardından, cildin kolajen ve elastin üretiminde artış yaşanır. Bu işlemlerle birlikte yüzde kan sirkülasyonu oluşur ve hyalüronik asit üretimi tetiklenir.

Bişektomi hangi durumlarda yapılmalıdır?

Yanak bölgesi yağlardan ötürü kalın, yuvarlak veya kare yüz hatlarına sahip bireyler Hollywood yanağı operasyonu yaptırabilir. Özellikle de kilolu olmadığı halde yanak bölgesi yağlı olan kişiler, estetik görünüme sahip yüz hatlarına kavuşmak için bişektomi yaptırabilir.

Bişektomi ameliyatında yaş sınırı var mıdır?

Hollywood yanağı ameliyatı için hastaların 25 yaşından büyük olması önerilmektedir. Zira bu yaşlardan itibaren yanaklardaki yağ dokusu kalıcı hale gelir. Bu nedenle, ergenlik dönemindeki kişilere yanak yağı aldırma operasyonu düşünülmemelidir.

Bişektomi (Hollywood Yanağı) kalıcı mıdır?

Her geçen gün daha fazla insanın ilgisini çeken Hollywood yanağı operasyonuna dair pek çok soru sorulmaktadır. Bu sorulardan biri de ‘’Bişektomi geçici mi?’’ sorusudur. Yaklaşık 45-50 dakika süren bişektomi operasyonunda, ağzın içine iki küçük kesi atılarak fazla yağ dokuları çıkarılır. Operasyon başarılı ve doğru uygulandığı sürece herhangi bir ağrı hissedilmez. Hollywood yanağı (bişektomi) operasyonu, geçici değil kalıcıdır. Bu operasyonu dolgu uygulamalarından ayıran nokta, kalıcı bir görüntü sağlıyor olmasıdır. 3-6 aylık bir süreçte tam iyileşme meydana gelmekte ve yüz en iyi haline kavuşmaktadır.