Çocuk Burun Ameliyatları

Çocuk burun ameliyatları yetişkinlerden farklıdır. Hem yapılma nedenleri hem de cerrahi teknikler değişik prensipler içerir. Bunun en başta gelen nedeni çocuklarda yüz orta kısmının cerrahiden etkilenmesidir. Müdahale ne kadar erken yaşta yapılırsa yüzün gelişimine olumsuz etkisi o kadar çok olabilir.

Özellikle ergenlik çağından önce yapılan ameliyatlarda müdahale nedeni çok gerekli olmalıdır. Burun kıkırdağının büyüme bölgelerinin etkilenmemesi için kızlarda 16 – 18, erkeklerde 18 – 20 yaşından sonra ameliyat etmek en doğrusudur. Burun eğriliğinden dolayı çocukta burundan nefes alma problemi varsa bu da yüz gelişimini olumsuz etkileyeceğinden ancak sınırlı bir erken müdahale yapılabilir.

Ne zaman yapılır?

Çocuk burunlarına hemen yapılması gereken müdahalelerin başında künt travma sonucu oluşan septal hematom yani burun mukozasının altında kanamaya bağlı pıhtı oluşması gelir. Bu pıhtı erken dönemde boşaltılmazsa kısa süre içinde apseye dönüşür ve kıkırdağı eriterek burunda telafisi güç şekil bozukluğu meydana gelir. Ancak ameliyat gerektiğinde bulunduğu yaş sınırını göz önüne alarak daha ölçülü ,mümkün olduğunca sadece var olan önemli problemi ortadan kaldıran müdahale yapılmalıdır.